четвъртък, 21 декември 2017 г.

2018

Честита новата 2018 година 


Било каквото било за 2017 година, вече да гледаме напред. 
Време е да се хванем за химикала и да си направим един план минимум за идната 2018 - та година, защото когато предварително помислим върху накой въпрос то той когато ни бъде зададен след време ще бъде решен без излишни лутаници.

Приятели предлагам Ви да направите следното:

Отделете време през студените зимни вечери и четете и научавайте нещо ново за любимото ви занимание - земеделието   във всичките му разновидности.

Наистина взмете няколко листа един гвоздей и химикал и се хващайте за учене.
Питате се за какво ви е този гвоздей?
Забийте го някъде на удобно и сухо място и на него закачайте всеки лист на който сте си писали нещо.
В един момент ще видите след време колко още неща ще се научите да правите. 
Аз така се научих да си водя дневник, импровизиран но дневник, на всичко което правя. Единственно съм заменил листа хартия с картонени листа, те по лесно  се задържат на гвоздея.
Като добро следствие от тази работа ще бъде вашата дисциплинираност и точност. Особено когато трябва да се помнят дати и свързаните агротехнически мероприятия.

Колко е удобно да си записвате идеите. 

понеделник, 18 декември 2017 г.

Как си кръстосвам сортове домати и създавам хибриди и как различавам новите сортове кои са.

Как си кръстосвам сортове домати и създавам хибриди и как различавам новите сортове кои са.

Както всеки любопитен земеделец  се влюбих в две култури, които по мое становище  са като човека – ЦАРЕВИЦАТА и ДОМАТЪТ.

Царевицата като дете не исках да я видя, а като студент  просто ме плени. Особено ми беше интересно да разглеждам различните кочани с цветни зърна и най-вече пуканките. Щастието ме огря когато за първи път произведох семена хибридна царевица. Тогава ми дойде смелост да правя най-различни опити и резултатите ми даваха увереност, че не е толкова трудно.

Сега като ме попитат кои са най-известните хибриди с гордост казвам, лютите едри пипери. Няма как да не се забележат защото когато един пипер примерно слоново ухо се опращи от люти чушки то на следващата година веднага получаваш едър красив и лютив пипер/чушка/ - чудо на чудесата.

Доматът обаче е друга работа!

Кръстосването на сортовете дава такива приятни изненади, че да ти е драго да се занимаваш.
Ако ти е удоволствие и хоби то можеш да постигнеш собствени резултати дори надвишаващи стандартните за хибриди.

През шейсетте и седемдесетте години в страната навлязаха много и най-различни сортове и хибриди домати, в един момент се заговори за т.н. народна селекция. Хора от различни места в страната отделят семена от сортове които са им харесали и ги възпроизвеждат  дълги години с което затвърждават някои качества на познати и случайно получени от  тях сортове.
Днес някой като каже че :  ТЕЗИ СЕМЕНА СА ОТ БАБА МИ от преди 30-40-50 години, ми е и приятно и маалко … .

Аз обаче обичам да се занимавам с доматените цветове и като пчеличка си върша работата.
Как се опрашват доматите, кога се опрашват, по какъв начин да се маркират и т.н.  е описано в книги и учебници, чел съм и съм се учил.

Сега ще разкажа за един безпогрешен начин да си направите собствени хибриди и от тях сортове.

Същността е да кръстосате различни по външен вид и цвят сортове домати.

Примерно Жълт домат с широки листа го отрашвате със прашец от червен сорт с нормални листа.
Как да познаем кои семена от тези, които сме получили са хибридни? – това е въпроса.
Отговорът е ПО-ЕДРИТЕ семена са бъдешите хибриди. Пак трудно ще улучите нужните семена при отбора. Това е така защото нямаме научен подход и не владеем научните методи на хибридизиране.

 Затова постъпваме като нашите баби. Отделяме една хубава площ и засяваме расада получен от семената  които сме отделили след кръстосването / от един домат вземаме семена за един парцел /.

В моя случай се получиха следните резултати
1 От жълт домат с широки листа опрашен от едър червен с нормални листа се появиха два стръка с Едри листа и малиново розово оцветяване. На това отгоре и вкусни

Новия сорт с едри листа

Жълтият домат - изходен материал


2 При реципрочно опрашнане ми се появиха Доматени растения/плодове из между червените с жълт цвят с едно червено  петънце на върха на домата. И с нормални листа.

Резултатът

Петното по средата а върха



Разбрахте ли каква е идеята до тук – Просто трябва да получим от посев доматени растения от семена от един домат различни растения или плодове. Измежду жълтите се открояват червените,  и втория вариант измежду червените които преобладават се открояват жълтите плодове. Никой не твърди че следващите поколения ще са най-сладките и хубави домати, но на мен ми е прятно да си направя салата от моите постижения и сам да си ги оценя.

Ако сега някой каже ВЯТЪР РАБОТА… има такива хибриди по магазините… .

Моят отговор е еднозначен – Удоволствието да произведеш ЦЕНА НЯМА. Що се отнася до сортовете и хибридите - ВСЕКИ ЕДИН СОРТ ПЪРВО Е БИЛ ХИБРИД! И ВСЕКИ ЕДИН ХИБРИД Е СЪЗДАДЕН ОТ СОРТОВЕ, КОИТО СА БИЛИ ХИБРИДИ.


събота, 9 декември 2017 г.

Любимите ми сортове ДОМАТИ от 2017 година/3/

4 Четвъртия сорт е "Селски гигант на гигантите"



Защо ли го нарекох така, Защото семената ги взех от плод който купих на пазара, отгледани на село, година след година. Както ми каза        при покупката, най-големия домат е бил 1800 грама, ама си го е оставила за семе , че малко семки дава.Такива сортове и в комунизма не съм виждал да им се продават семената по магазините.
Защо гигант?
Гигант си е
ГОЛЯМ 






Стар сорт труден за отглеждане - поне това знам. Предната година е отглеждан/третиран само със син камък и вар.
Вкусен,
Едър,
Никаква изравненост на плодовете,
Обича много оборска тор,
Иска много грижи.
Но е супер, пет домата една кофа, както се казва.

Любимите ми сортове ДОМАТИ от 2017 година/2/

3.Третия доматен сорт е "ГИГАНТ 15"

понеже бях номерирал сортовете с табелки за по-добра ориентация...
Направо съм възхитен от този сорт както от качество, едрина така и от силата на растеж.
Помествам няколко снимки защото не съм акцентирал на него, но и от тях се усеща за какво говоря.
Тези домати спадат къв късните,  с особено силно растение, Цъфти с големи широки цветове и формира едър качествен и изхранен плод.Вкусът е много добър, но забелязах че след шербетуване с кокоша тор и едрината и вкусът се подобриха към отличен.

 Цветовете са нормални на брой обаче забавиш ли се с подхранването и поливането само най-силните остават и правят доматени плодове рекордьори.
 Колтученето е много важно нещо, след като подхраних с шербет растенията когато бяха около 60 сантиметра високи то колтуците с такава сила серазвиваха дори по силни от централното стъбло. Инересно ми стана че избиваха колтуци и от стъблото където нямаше листо или разклонение.
Извода ми е че трябва рано да се прави качествен расад и да се засади навреме за да задържи по-голям брой плодове по растението.

Що се отнася до качеството и външния вид, просто са несравними с другите сортове.
Плодовете са изхранени,кореновата система е силна стъблото е мощно и вегетацията е дълга. 
И на мен много ми хареса.
Все пак семената не съм ги купувал от магазина а ги взех от жена която отдавна отглежда този сорт и както ми каза - Няма къде да го  видиш и купиш, само при мене го има.


4 Четвъртия сорт е "Селски гигант на гигантите"


Защо ли го нарекох така, Защото семената ги взех от плодове които купих на пазара, отгледани на село, година след година. Такева сортове и в комунизма не съм виждал да им се продават семената по магазините.
Защо гигант?
Гигант си е
Вижте следващия пост

вторник, 5 декември 2017 г.

Любимите ми сортове ДОМАТИ от 2017 година

Любимите ми сортове ДОМАТИ от 2017 година


След няколко годишна тишина в Блога за ЛЕСНО ЗЕМЕДЕЛИЕ се реших да споделя моите наблюдения и впечатления относно отглежданите от мен домати.

И така,
Аз продължих няколко години с изпитването и създаването на нови сортове домати в моята градина. Смятам че постиженията ми са добри.
От сега нататък ще пиша за"СОРТОВЕ" домати, а не хибриди, защото в края на краищата всички сортове носят своето начало от хибриди.

1.Първия сорт/Селско чудо/



 който отглеждам от години, ми попадна от едно село в Шуменско. Семената са възпроизвеждани от много години, когато стигнаха до мен наистина бяха в лошо състояние. от както правя отбиране на семена година след година, резултатие станаха   видими
2013год.
Тогава този сорт го кръстих - Селско чудо,
Днес нещата са подобрени, най-вече от това, че от опит научих как да го отглеждам.
Втората снимка е след четири години отбор на семена от сорта Селско чудо.

Доматите са добре изравнени като големите са по полувин кило. Плододаването им е дълго и трябват редовни грижи


2. Втория сорт "Лиана" е домат чудо



 който отглеждам с любопитство и е кръстен от мен "Лиана" , защото закупих семената с найменованието - Лиановиден домат написано на хартийка.

Тук ще поместя едно описание:

Тези домати са с огромен потенциал, високорастящ, добивът на растение може са надмине 8 килограма на сезон а на квадратен метър над 15 килограма. А един декар има 1000 квадрата смятайте какъв е добива за сезон.
Особеност е вида на китката - силно разклонен с около  50 до някои с около 300 цвята в зависимост от начина на отглеждане.
Китката задължително трябва да се привърже , против падане.
Плододаването е дълго - до първия замръз.Плодовете са много трайни с добър вкус.И характерно пъпче.По-едрите плодове забелязах са с помалки пъпчета, затова си правя извода че е нужно по силно хранене на растението.
За доозряване плодовете може да ги оставите на рафт, не се развалят.
Консервират се отлично и са идеални за салата и Пица.
Първата китка дава около 20-30 нормални домата от 60 до максимум 180-200 грама.
Обикновено се оставят 4 - 5 китки.
Характерно е че при узряването на домат от китката след скъсването му друг цъфти и формира плод.
Все пак добивът може да се контролира с правилна агротехника и знания.
Добивът в оранжерия е по-висок от този на открито.
Ако сами селекционирате домати този сорт е изключително интересен за хибридизиране.
Ако успеете да кръстосате този сорт с Български червен или розов гигант, то какво ли чудо ще се получи. Тридесет домата по 500-600 грама в една китка ???
Ние в България обичаме гигантските бабини домати, но също се радваме и на изобилните сортове с нормални плодове.
Обаче гигантсите сортове са по-неустойчиви на болести и реколтата им не е сигурна.
При този сорт устойчивостта на болести е нормална в сравнение с други сортове.

Чудо на чудесата: Всички знаем че домата е двусемеделно растение, обаче при този сорт ми се появи трисемеделен домат.


Друго качество е изключителната им трайност, тук на снимката закачих част от китка над камината и издържа почти два месеца докато и взех семената. 

Като се разредят доматите стават по-качествени.


Тук се вижда завръза от домати който при-правилно отглеждане продължава да се развива и да прави нови цветове и завръзи.




Ето една оформена китка от около 2-2,5 килограма с прецъфтели и цъфтящи цветове.Когато реших да разбера колко плод ще даде една китка то обърках сметката защото периодът на бране е дълъг и трябва да ходя постоянно с кантара.

Много важно е китките да се привързват,  да не се пречупват и падат

Много силното съкръщаване на цветовете е нож с две остриета.Затова трябва да се внимава.Когато искаме много подове, агротехниката трябва да е на висота и да внимаваме доколко можем да отпуснем бройката.Диаметъра тази година на домата е между 7 и 6 сантима, въпреки че ги посадих чак на 26 май.



Другото, което ме омагьоса е голямото качество на плодовете, просто еднакви и красиви, лесно се белят!?! и са идеални за консервиране и лютеница.
Спрямо изискванията за лютеница отговарят напълно, като стандартните домати.И не се берат трудно, както би си помислил човек



3.Третия доматен сорт е "ГИГАНТ 15"

понеже бях номерирал сортовете с табелки за по-добра ориентация...
Вижте продължението в следващата публикация/страница.